Nauka angielskiego przez Skype lepsza bez książek

Nauka angielskiego przez Skype lepsza bez książek

Do sprawy nauki angielskiego przez Internet z wykorzystaniem książek nawiązywaliśmy już kilka razy na naszym blogu. Po raz pierwszy w grudniu zeszłego roku pisząc wstępnie o tym, że angielski przez Skype nie wymaga książek a następnie w styczniu podając liczne przykłady na to, iż podręczniki wykorzystywane do nauczania języków obcych nie zawsze nam pomagają. Dzisiaj raz jeszcze chcemy odnieść się do tego tematu za przyczyną kilku klientów, którzy odrzucili możliwość współpracy z nami właśnie z powodu odradzania im korzystania z typowych książek. Pragniemy podsumować to co do tej pory zostało przedstawione oraz dołożyć kolejne argumenty przeciw.

Pierwszą najważniejszą kwestią przekreślającą stosowanie podręczników w naszym przypadku jest zindywidualizowane podejście do nauczania języka angielskiego. Niestety nie ma książek typowo szytych na miarę za wyjątkiem sytuacji gdy ktoś zażąda przygotowania takiej publikacji, jednakże jest to raczej mało prawdopodobne. Kolejną niezwykle ważną rzeczą jest jak najbardziej naturalny model nauczania, którego zadaniem jest w jak największym stopniu wyeliminować teoretyczne podejście do nauki języka angielskiego. Podręczniki są zaś naszpikowane masami reguł gramatycznych oraz ćwiczeniami sprawnościowymi niby mającymi na celu opanować ich stosowanie. Dochodzi to tego, iż ludzie więcej uczą się o samym języku obcym niż niego samego. Niejednokrotnie zbyt duże poświęcanie uwagi gramatyce powiązane z brakiem indywidualnego podejścia do ucznia sprawiają, że książki stają się po prostu nudne. Dodatkowy problem stanowi mała ilość naturalnego języka w postaci materiałów audio. Doskonale wiemy jak ważne jest osłuchiwanie się i ono nie ma prawa być zaniedbywane. W podręczniku każdy tekst powinien dawać możliwość odtworzenia tymczasem tylko wybrane fragmenty książki dają taką możliwość.

Do powyższej listy należy jeszcze dodać fakt, iż stosowanie gotowych programów składających się z podręczników, ćwiczeń, płyt i nie wiadomo czego jeszcze w sposób perfekcyjny zabija kreatywność nauczycieli, która jest tak bardzo ważna przy pełnej indywidualizacji nauczania. Lektor typowo podręcznikowy często działa schematycznie niczym robot. Tragedią jest gdy taka osoba korzysta z gotowych rozwiązań z roku na rok i niczego nie chce zmieniać bo tak jej najwygodniej. Koszty związane z zakupem książek też nie mogą zostać pominięte. Jak policzymy ile rzeczy jest nam potrzebnych do tradycyjnej nauki angielskiego to okaże się, iż uzbiera się nam całkiem niezła sumka. Kiedyś jeden z naszych lektorów szybko obliczył, iż za tą kwotę można by spokojnie kupić sobie minimum 7 godzin zajęć angielskiego przez Skype gdzie materiały do pracy dostaniemy gratis! 

Jak widać argumentów jest trochę i warto je rozważyć zanim będzie za późno. Pragniemy również zaznaczyć, iż nie krytykujemy podręcznikowego podejścia całkowicie. Są bowiem sytuacje, kiedy z danej typowej książki korzystanie może się opłacić a wręcz jest zalecane niemniej jednak takich przypadków nie bywa wiele. Być może niebawem napiszemy o tym na naszych stronach.

email